Elementary

Junior High

High School

Alternative

Schedules

Attendance Hot line

801-402-0056

Daily Schedule

Monday -Thursday 8:45 am -3:25 pm

Fridays 8:45 am - 1:25pm

Prep Schedule

  • P.E. and Library are joined into a one hour prep
  • Computer and Art are joined into a one hour prep
  • Writing and STEM are joined into a one hour prep

 

Library

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

9:30-10:00

Kinder 9:30-9:50

Adams

 

 

 

 

10:00-10:30

Kinder

9:50-10:10

Stanford

 

 

 

 

10:35-11:00

 

 

 

 

 

11:05-11:35

 

6th Flygare

6th Hunt

6th  Einfeldt

 

11:35-12:05

 

5th Hodges

5th Minear

5th  Martin

 

12:05-12:45

 

 

 

 

 

12:45-1:15

 

3rd Campbell

3rd Olsen

3rd Mason

 

1:15-1:45

 

4th Pitt

4th Bentley

4th Johnson

 

1:50-2:10

 

 

 

 

 

2:15-2:45

Kinder 2:35-2:55

Adams

 1st Moon

Christensen 1/3

1st Graham

Christensen 1/3

 

1st Bingham

Christensen 1/3

 

2:45-3:15

Kinder

2:55-3:15

Stanford

2nd Berezay

2nd Foutz

2nd Johanson

 

 

 

 

 

 

 

 

P.E.

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

9:25-10:00

Kinder

9:30-9:50

Stanford

4th

Movement

 4th

Movement

4th

Movement

 

10:00-10:30

Kinder

9:50-10:10

Adams

6th Movement

10:10-10:30

6th 

Movement

 6th Movement

 6th Movement

 

10:30-11:00

 5th Movement

 5th  Movement

5th Movement

 5th Movement

 

11:05-11:35

 

5th Hodges

5th Minear

5th Martin

 

11:35-12:05

 

6th Flygare

6th Hunt

6th Einfeldt

 

12:05-12:45

 

 

 

 

 

12:45-1:15

 

4th Pitt

4th Bentley

4th Johnson

 

1:15-1:45

 4th

Movement

3rd Campbell

3rd Olsen

3rd Mason

 

1:50-2:15

 

 

 

 

 

2:15-2:45

Kinder

2:35-2:55

Stanford

2nd  Berezay

 

2nd Foutz

 

2ndJohanson

 

 

2:45-3:15

Kinder

2:55-3:15

Adams

 1st Moon

Christensen 1/3

1st Graham

Christensen 1/3

 

1st Bingham

Christensen 1/3

 

 

 

Computer

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

9:30-10:00

 

 

 

 

 3rd lab

10:00-10:15

 

 

 

 

3rd lab

10:30-11:00

 

 

Kinder

10:35-11:00

Stanford

Kinder

10:35-11:00

Adams

3rd lab

11:05-11:35

 

6th Hunt

6th Einfeldt

6th Flygare

 3rd lab

11:35-12:05

 

 5th Martin

 5th Hodges

 5th Minear

 3rd lab

12:05-12:45

 

 

 

 

 

12:45-1:15

 

3rd Mason

3rd Campbell

3rd Olsen

 

1:15-1:45

 

4th Bentley

4th  Johnson

4th Pitt

 

1:45-2:15

 

 

Kinder PM

1:45-2:10

Stanford

 

Kinder

1:45-2:10

Adams

 

2:15-2:45

 

1st Bingham

Christensen

1/3

 

1st Moon

Christensen

1/3

 

1st Graham

Christensen

1/3

 

 

2:45-3:15

 

2nd Johanson

2nd  Berezay

 2nd Foutz

 

 

Art

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

9:30-10:00

 

 

 

 

 

10:00-10:15

 

 

 

 

 

10:35-11:00

 

 

Kinder

10:35-11:00

Moon

Kinder AM

10:35-11:00

Stanford

 

11:05-11:35

 

5th  Martin

5th Hodges

5th Minear

 

11:35-12:05

 

6th Hunt

6th Einfeldt

 6th  Flygare

 

12:05-12:45

 

 

 

 

 

12:45-1:15

 

4th Bentley

4th Johnson

 4th Pitt

 

1:15-1:45

 

3rd Mason

3rd Campbell

3rd Olsen

 

1:45-2:15

 

 

Kinder PM

1:45-2:10

Adams

 

Kinder PM

1:45-2:10

Standford

 

2:15-2:45

 

2nd Johanson

 2nd  Berezay

 2nd Foutz

 

2:45-3:15

 

1st Bingham

Christensen

1/3

 

1st Moon

Christensen

1/3

 

1st Graham

Christensen

1/3

 

 

 

 

Writing

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

9:30-10:00

 

 

 

 

 

10:00-10:30

 

 

 

 

 

10:35-11:00

 

 

 

 

 

11:05-11:35

 

6th Einfeldt

 6th Flygare

6th Hunt

 

11:35-12:05

 

5th Minear

 5th Martin

5th Hodges

 

12:05-12:45

 

 

 

 

 

12:45-1:15

 

3rd Olsen

3rd Mason

3rd Campbell

 

1:15-1:45

 

4th  Johnson

4th Pitt

4th Bentley

 

1:50-2:10

 

 

 

 

 

2:15-2:45

 

1st Graham

Christensen

1/3

1st Bingham

Christensen

1/3

 

1st Moon

Christensen

1/3

 

 

2:45-3:15

 

2nd Foutz

2nd Johanson

2nd  Berezay

 

 

STEM

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

9:30-10:00

 

 

 

 

 

10:00-10:30

 

 

 

 

 

10:35-11:00

 

 

 

 

 

11:05-11:35

 

5th Minear

5th  Martin

5th Hodges

 

11:35-12:05

 

6th Einfeldt

 6th  Flygare

6thHunt

 

12:05-12:45

 

 

 

 

 

12:45-1:15

 

4th Johnson

4th  Pitt

4th Bentley

 

1:15-1:45

 

3rd Olsen

3rd Mason

3rd Campbell

 

1:50-2:10

 

 

 

 

 

2:15-2:45

 

 2nd Foutz

 2nd Johanson

 2nd  Berezay

 

2:45-3:15

 

1st Graham

Christensen

1/3

 

1st Bingham

Christensen

1/3

 

1st Moon

Christensen

1/3

 

 

Lunch/Recess

Morning Recess

10:15-10:30.................................................. Kinder, 3rd, 4th 
10:30-10:45................................................. 1st and 2nd

Lunch

11:25-12:00…….………………..….……...................................................... Lunch Grade 1 

11:35-12:10 ……..........……………….…..................................................... Lunch Grade 2 

11:45-12:20 ………….……………………...................................................... Lunch Grade 3 

11:55-12:30 …….…..……………………....................................................... Lunch Grade 4

12:05-12:40 ………..……………………........................................................ Lunch Grade 6

12:15-12:50 ………………………………....................................................... Lunch Grade 5 

Afternoon Recess

1:45-2:00………………………………................................... 1st, 5th, 6th 

2:00-2:15…………………….............................. ..................3rd,4th, 2nd

2:15-2:30..................................................................................Kinder